Historie sboru

Sbor dobrovolných hasičů v Lidečku byl založen 19. března 1910 za starosty obce pana Josefa Bučka z č.p.13. Podnětem k jeho založení byl požár, který vznikl v roce 1909 u pana Františka Brhla z č.p. 3, kterému podlehly dvě stodoly s celkovou roční úrodou. Proto se starosta obce pan Josef Buček a další občané, jako pan Jan Matocha, zdejší pan farář P. Rudolf Holub a pan kaplan P. Vincenc Kovář, rozhodli svolat do hostince u pana Emila Seidla schůzi všech rolníků, na které promluvil o nutnosti založení hasičského sboru pan Karel Kovalčík, dozorce župy z Valašských Klobouk. PO řádném vysvětlení hasičské myšlenky vyzval pan Jan Matocha všechny přítomné, aby se do sboru přihlásili. Přihlásilo se 30 členů.

Ustavující výbor si zvolil ze svého středu za starostu P. Rudolfa Holuba, za jednatele P. Vincence Kováře. Rovněž byl zvolen náčelník sboru, který se stal P. Vincenc Kovář. Přípravný výbor po dohodě s představiteli obce se dohodl, že obec zakoupí hasičskému sboručtyřkolovou ruční stříkačku, výstroj a výzbroj a to od firmy Vystrčil a syn z Telče. V roce 1926 bylo založeno družstvo dorostu, do kterého jsou přijati mladí občané a to: Josef Kurtin, Jaroslav Švirák, Jan Zvonek, Josef Kocůn, Alois Kurtin, František Herián a Vincenc Pastorčák. V roce 1927 byla zastoupena nová dvoukolová stříkačka. V roce 1935 byly slavnostně předány starostou obce panem Františkem Kurtinem jak zbrojnice, tak i automobilová stříkačka zn. Praga do rukou náčelníka sboru dr. Augustina Kašpárka. Jak zbrojnici, tak i stříkačku vysvětil P. Jan Rýc - farář a rada arcibiskupský.

Sbor dobrovolných hasičů Lidečko